Aktualności

Gazeta Prawna

  1. Każde państwo członkowskie jest uprawnione do kontroli konstytucyjności aktów prawa międzynarodowego. Wniosek ministra sprawiedliwości opiera się ponadto na szczególnie istotnym założeniu wynikającym z prawa UE, że kwestia organizacji sądownictwa należy do autonomicznego zakresu uprawnień państwa – uważa konstytucjonalistka z Uniwersytetu Śląskiego prof. Anna Łabno.
  2. Jest to kolejny przykład instrumentalnego traktowania prawa i to przy użyciu Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w środę rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski odnosząc się do rozszerzenia przez prokuratora generalnego wniosku do TK dot. pytań do TSUE.
  3. Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych zwrócił się do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Krakowie sędziego Tomasza Szymańskiego o akta sprawy dotyczącej sędziego Waldemara Żurka w celu rozważenia przejęcia sprawy do prowadzenia.
  4. Sprawa z wniosku prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry dotycząca m.in Traktatu o funkcjonowaniu UE jest w toku postępowania merytorycznego - przekazał PAP rzecznik prasowy TK Jakub Kozłowski. Dodał, że termin rozpoznania wniosku nie został jeszcze wyznaczony.
  5. Rząd chce, żeby status Polski w Unii Europejskiej był nie gorszy niż Niemiec; nie widzę powodu, żebyśmy nie mogli zadać identycznego pytania jak zrobiono to w Niemczech polskiemu Trybunałowi Konstytucyjnemu - podkreślił w środę szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
  6. Sąd Najwyższy uznał za niedopuszczalne wycofanie przez oddział ZUS w Jaśle zażalenia, na kanwie którego SN wystosował w sierpniu 5 pytań prejudycjalnych do TSUE - poinformował w środę PAP zespół prasowy tego sądu. Według SN cofnięcie zażalenia m.in. narusza dobre obyczaje, o których mowa w przepisach cywilnych.
  7. Ustawa z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych [wyciąg, cz. 9 - ostatnia] (Dz.U. z 2018 r. poz. 130).
  8. Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wniósł do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie za niekonstytucyjną regulacji prawa europejskiego w zakresie dopuszczalności występowania przez polskie sądy z pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących sądownictwa.
  9. Pozew przygotowany w ciągu kilku minut, proces prowadzony przez internet, a wyrok wydany w ciągu 21 dni? Tak ma działać pierwszy polski elektroniczny sąd polubowny.
  10. Łączenie sprawy powoływania przez prezydenta sędziów do Sądu Najwyższego ze zmianami, zgodnie z którymi część sędziów SN przeszła w stan spoczynku, to nieporozumienie - przekonywał po posiedzeniu Rady ds. Ogólnych minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Testamenty - rejestracja testamentów. Zapis windykacyjny. 

Czy wiesz jak łatwo i sprawnie możesz przeprowadzić postępowanie spadkowe bez chodzenia do sądu?

Zadzwoń lub napisz maila,
a otrzymasz bezpłatną informację na ten temat.