Aktualności

Gazeta Prawna

  1. Sejmowa komisja finansów opowiedziała się w czwartek za prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji. Opozycja wstrzymała się od głosu.
  2. Kluby i koła parlamentarne zapowiedziały głosowanie za uchwaleniem przepisów mających ograniczyć handel nielegalnymi papierosami. W czwartek odbyło się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu.
  3. Do sejmowej podkomisji trafił w czwartek obszerny projekt zmian Kodeksu postępowania cywilnego, których celem jest reforma postępowań cywilnych - jak zapowiada resort sprawiedliwości chodzi m.in. o ich przyspieszenie. Posiedzenia podkomisji wyznaczono w początkach marca.
  4. Pozytywne opinie gromadzeń sędziów o raportach z działalności sądów nie oznacza pozytywnej oceny pracy prezesów – powiedział rzecznik stowarzyszenia Iustitia Bartłomiej Przymusiński, odnosząc się do komunikatu Ministerstwa Sprawiedliwości.
  5. Sędziowie pozytywnie oceniają zmiany kadrowe – zapewniło w czwartek Ministerstwo Sprawiedliwości, powołując się na w większości pozytywne opinie sędziów o rocznych raportach z działalności sądów rejonowych.
  6. Stanisław Zabłocki, prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Karną nie przeszedł wczoraj w stan spoczynku, jak to miało mieć miejsce. Stanie się to dopiero 31 sierpnia – poinformował Michał Laskowski, rzecznik prasowy SN.
  7. Ministerstwo Infrastruktury zamierza w końcu wyjaśnić w przepisach, którędy powinny się poruszać segwaye i hulajnogi z e-napędem.
  8. Obowiązująca od ponad 16 lat ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 703 ze zm.) jest martwa. Sprawy przeciwko spółkom praktycznie nie są prowadzone. Niebawem jednak ma to się zmienić. Czekający na pierwsze czytanie w Sejmie rządowy projekt nowych przepisów ułatwi karanie firm. Prawomocne skazanie menedżera czy pracownika nie będzie już konieczne do nałożenia sankcji na spółkę. Ich wysokość wyniesie od 30 tys. aż do 30 mln zł. Środowisko przedsiębiorców uważa, że nowe przepisy pogorszą klimat do prowadzenia działalności gospodarczej. Podczas konsultacji projektu nie zwrócono natomiast uwagi na dodatkowe zagrożenie – podwójną karalność za ten sam czyn, co koliduje z zasadą ne bis in idem. Artykuł 4 przesądza bowiem wprost, że odpowiedzialności podmiotu zbiorowego na zasadach określonych w ustawie nie wyłącza innych rodzajów odpowiedzialności (patrz: ramka).
  9. Blisko 2,5 tys. odrębnych, nieograniczonych przetargów w gminach. I wszędzie wygrywa ten sam model czytników do obsługi nowych dowodów osobistych. Przypadek?
  10. Prezydent Andrzej Duda powołał w środę Jacka Błaszczyka oraz Aleksandra Stępkowskiego na sędziów Sądu Najwyższego - poinformowano na stronie prezydenta. Prezydent powołał też m.in. dwóch sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Testamenty - rejestracja testamentów. Zapis windykacyjny. 

Czy wiesz jak łatwo i sprawnie możesz przeprowadzić postępowanie spadkowe bez chodzenia do sądu?

Zadzwoń lub napisz maila,
a otrzymasz bezpłatną informację na ten temat.